Łamacze światła

Łamacze światła są zewnętrznymi osłonowymi systemami przeciwsłonecznymi.

Inne nazwy tego produktu to światłochrony i sunbreakery. Bardzo często oprócz funkcji ochrony przed słońcem pełnią jednocześnie rolę elementu architektury budynku. Taki stan rzeczy ułatwia możliwość pomalowania elementów łamaczy na dowolny kolor z palety RAL. Najczęściej łamacze światła wykonywane są z aluminium tłoczonego lub giętego. Rzadziej występują systemy wykonane ze stali lub drewna. Łamacze światła w zdecydowanie przeważającej ilości wykonuje się jako osłony elewacyjne nieruchome. Mogą być montowane w poziome w postaci daszków lub osłon dachowych, pionie (najczęściej stosowane) i pod skosem. Łamacze światła stosuje się także jako osłony maskujące i jednocześnie blokujące hałas urządzeń i agregatów na dachach budynków, jako osłony wentylacyjne i maskownice wlotów i wyrzutów powietrza. Nie rzadko dużą częścią kompletnego systemu osłon elewacyjnych jest podkonstrukcja aluminiowa lub stalowa, uchwyty, konsole. Często te elementy są montowane przed ociepleniem budynku a same uchwyty i lamele przy końcu prac elewacyjnych.

Typy Łamaczy Światła i zastosowanie:

Typ C – osłony przypominające literę C, o różnej szerokości, wykonane z blachy giętej lub z aluminium ekstrudowanego. Stosowane dość powszednie z racji ekonomicznych. W zależności od zastosowanych uchwytów lamele pochylone są pod kątem 30 lub 45 stopni. Typ C stosuje się w zasadzie we wszystkich rozwiązaniach (fasady, dachy, daszki nad oknami, drzwi). Typ nieruchomy.

Typ Z – osłony techniczne przypominające literę Z, o różnej szerokości, głębokości i wysokości. Wykonane z aluminium ekstrudowanego. Stosowane dość powszednie z powodu dużej ilości zastosowań. Typ Z stosuje się w zasadzie we wszystkich rozwiązaniach (fasady, otwory niezabudowane, dachy, daszki nad oknami, drzwi). Z racji bardzo dużej ilości kształtów i wymiarów stosuje się je jako osłony elewacyjne o różnym procentowo przepływie powietrza. Typ nieruchomy.

Typ F – osłony wielkogabarytowe, przypominające w przekroju elipsę, skrzydło samolotu, zwane często airfoilami, żytetkami. Najczęstsza i najefektowniejsza osłona stosowana na fasadach. Instalowana w poziomie i w pionie. Jedyna w zasadzie osłona z łamaczy światła z opcją poruszania obrotu manualnego lub za pomocą silnika elektrycznego. Bardzo bogata gama szerokości lameli od 100 do 400mm. Szerokość podparcia lamel za pomocą uchwytów nawet do 3m.

Okiennice – osłony stałe lub przesuwne wykonane na bazie profili łamaczy światła. Są to solidne ramy wykonane z profili tłoczonych wypełnione lamelami. Zastosowane lamele: typ C, Z, F, drewno, trapez. Możliwość skompletowania wózków i prowadnic góra/dół w układzie przesuwnym.

Żaluzje wielkowymiarowe montowane na fasadach budynków stanowią elegancki element obiektu. Łamacze światła stanowią jedną z najbardziej efektywny design i znacznie ograniczenie nagrzewania się budynku.

Łamacze światła występują w wielu rodzajach:

  • żaluzje TYP C – nieruchome
  • żaluzje TYP Z – nieruchome
  • wielkoformatowe eliptyczne – nieruchome i ruchome
  • światłochrony – daszki

Przeznaczenie:

  • domy jednorodzinne
  • biura
  • hale
Nasze realizacje