Markizy dachowe

markizy-dachowe-stobag_ps4500-013a
Markizy dachowe stosowane są najczęściej na dachach szklanych ogrodów zimowych, świetlikach, innych dużych przeszkleniach, czy też konstrukcjach otwartych nad tarasem.
innych dużych przeszkleniach, czy też konstrukcjach otwartych nad tarasem.
Przeszklenia na dachach są najbardziej narażone na promieniowanie słoneczne. Z myślą o tym powstały markizy (rolety) dachowe specjalnie zaprojektowane by ograniczyć oddziaływanie ciepła i światła. Rolety te posiadają naciągi tkaniny realizowane za pomocą sprężyn, siłowników gazowych lub pasków rowkowych. Naciąg umożliwia instalację markiz dachowych w różnych płaszczyznach zarówno na dachach poziomych jak i pochyłych. Przy jego zastosowaniu tkanina nie obwiesza się i nie dotyka szyb przeszkleń. Możliwy jest montaż kaset od dołu i od góry. Kasety i prowadnice takich rolet wykonane są z wysokogatunkowych tłoczonych stopów aluminium, później malowane proszkowo na kilka kolorów standardowych (biały, brązowy, srebrny, antracytowy, kremowy) lub według palety RAL. Elementy złączne są ze stali nierdzewnej. Poszycia markiz dachowych są wykonane z niezwykle odpornych na rozciąganie i rozdzieranie tkanin technicznych. Muszą one być odporne na siły naciągu, warunki atmosferyczne, posiadać stabilność wymiarową i odporność na promieniowanie UV nierzadko przy gabarytach sięgających 20 m2. Najbardziej znaną i renomowaną tkaniną techniczną jest Soltis firmy Serge Ferrari. Można dobrać tkaniny o różnej przepuszczalności światła.
W przypadku montażu np. do drewnianej pergoli na tarasie (bez przeszkleń) gdzie chcemy się ochronić nie tylko przed słońcem, ale i przed deszczem stosuje się tkaninę akrylową markizową.
W takiej markizie dachowej zastosowane są siłowniki gazowe i nie rzadko dodatkowo rury wiatrowe lub linki podtrzymujące przy większych gabarytach.
Markizy dachowe są napędzane wyłącznie silnikami rurowymi 230V z możliwością sterowania pilotem i zalecaną automatyką wiatrową. Czujka wiatrowa zwinie roletę przy silniejszych podmuchach wiatru do kasety.
Każda markiza dachowa posiada specjalny system mocowania realizowany za pomocą systemowych uchwytów o różnej długości lub na zamówienie jest wykonywany system podkonstrukcji zawiesi.
Można zastosować system rolet, w którym kaseta z tkaniną jest szersza po 50 cm na stronę od prowadnic. Taka dogodność jest wykorzystywana gdy np. dach jest o nieregularnym kształcie i mocowanie prowadnic trzeba przesunąć do jego środka. Innym przypadkiem jest gdy krawędziowe profile stolarki dachu są zakryte obróbką.
Maksymalne gabaryty uzyskuje się różne w zależności od zastosowanego systemu. Średnio w jednym module rolety maksymalna szerokość to 450 cm a wysokość 500 cm, przy maksymalnym polu powierzchni 22 m2.
Nasze realizacje