Żaluzje plisowane

żaluzje plisowane
Plisy – żaluzje plisowane to funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie.

Możliwość dostosowania do każdego rodzaju okien, także do tych o nietypowych kształtach. Główna cechą zasłon plisowanych jest mała powierzchnia przesłonięcia okna przy całkowicie podniesionej j zasłonie. Dodatkowym plusem zasłon plisowanych jest samohamujący mechanizm sterujący, który pozwala ustawić żaluzję na dowolnej wysokości.

Żaluzje plisowane zwane potocznie plisy lub duoplisy (podwójna tkanina) to zasłony funkcjonujące na rynku od kilku dekad. Niepodważalną zaletą tych zasłonek to możliwość wykonania różnych kształtów w większości z możliwością obsługi. Plisy są pierwszym wyborem w przypadku okien trójkątnych, trapezowych okrągłych. Następną zaletą żaluzji plisowanych jest możliwość dwukierunkowej obsługi zarówno od góry jak i od dołu. Tkanina na górnej części okna chroni nas przed słońcem a jednocześnie umożliwia kontakt ze światem zewnętrznym przed dolną część. W odwrotnej konfiguracji (zasłonięta dolna część szyby) pozwala na wpadanie światła od góry przy jednoczesnym zachowaniu intymności pomieszczenia od dołu (np. parter). Istnieje możliwość łączenia dwóch rodzajów tkanin w jednej zasłonce. Może to być połączenie tkaniny przeziernej a nawet firankowej na dzień oraz zaciemniającej na noc. Plisy a w szczególności duoplisy są świetnym rozwiązaniem do okien dachowych i świetlikowych nawet tych zamontowanych w poziomie. W przypadku znacznej odległości od podłogi do okna stosuje się drążki sterownicze o różnej długości lub sterowanie elektryczne.
Duoplisy (zwane też duettami) to zasłonki z dwoma połączonymi pomiędzy sobą warstwami materiału. W wytworzoną komorę wchodzi powietrze przez co zasłonka staje się dobrym izolatorem termicznym. Niewątpliwą zaletą duoplis jest to że nie ma widocznych otworów z przechodzącym przez nie sznurkiem. Dla zwiększenia zaciemnienia tkaniny od strony komory są pokryte folią aluminiową. Możemy uzyskać wtedy prawie całkowite zaciemnienie i dodatkowo zwiększa się właściwość izolacyjna.
Zarówno plisy jak i duoplisy są wyposażane w delikatne powlekane PCV linki stalowe, które stabilizują tkaniny przy większych kątach lub w położeniu horyzontalnym.
Zasłony plisowane najczęściej są obsługiwane uchwytem, sznurkami z mechanizmem blokującym Istnieje jednak możliwość obsługi sprężynowej lub łańcuszkowej. Rozwiązanie z obsługą łańcuszkiem koralikowym stosuje się w plisach wielkogabarytowych. Zastosowanie jednego mechanizmu łańcuszkowego (tzw. mono) pozwala na podnoszenie zasłony od dołu do góry natomiast dwa mechanizmy (tzw. duo) umożliwiają na sterowanie dwukierunkowe .

Zasłony plisowane charakteryzują się bardzo bogatym katalogiem tkanin, różniących się: kolorami, fakturą, stopniem zaciemnienia lub wzorem. W standardzie jest kilka popularnych kolorów osprzętu.

Jeśli chodzi o gabaryty, przy dobraniu odpowiedniego typu plisy lub duoplisy jesteśmy w stanie zasłonić praktycznie każdą szybę o szerokości do 3000 mm i wysokości do 2600 mm.

Rozróżniamy dwa typy zasłon plisowanych:

  • Plisy
  • Zasłony Duette (duoplisy) – posiadają nietypowy przekrój, który przypomina plaster miodu, zasłona posiada właściwości termiczne

Tkanina

Szeroka gama kolorystyczna oraz duża ilość wzorów. Tkanina nadaje się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.

Przeznaczenie

  • okna
  • okna dachowe
  • okna o nietypowych kształtach
  • wnęki
  • łazienka
  • ogród zimowy
  • kuchnie
  • baseny