Żaluzje plisowane

żaluzje plisowane
Plisy – żaluzje plisowane to funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie.

Jednym z najciekawszych rozwiązań w zakresie przesłon wewnętrznych są plisy. To niezwykle modny i stylowy dodatek o szerokim zastosowaniu. Możliwość dostosowania do każdego rodzaju okien, także do tych o nietypowych kształtach. Główną cechą zasłon plisowanych jest mała powierzchnia przesłonięcia okna przy całkowicie podniesionej j zasłonie. Dodatkowym plusem zasłon plisowanych jest samohamujący mechanizm sterujący, który pozwala ustawić żaluzję na dowolnej wysokości.

Żaluzje plisowane, zwane potocznie plisy lub duoplisy (podwójna tkanina), to zasłony funkcjonujące na rynku od kilku dekad. Dostępne są również w ofercie naszego salonu w Poznaniu.

Zalety plis

Niepodważalną zaletą tych zasłonek to możliwość wykonania różnych kształtów w większości z możliwością obsługi. Plisy są pierwszym wyborem w przypadku okien trójkątnych, trapezowych okrągłych, wielokątów, półkoli. Następną zaletą żaluzji plisowanych jest możliwość dwukierunkowej obsługi zarówno od góry, jak i od dołu. Tkanina na górnej części okna chroni nas przed słońcem, a jednocześnie umożliwia kontakt ze światem zewnętrznym przed dolną część. W odwrotnej konfiguracji (zasłonięta dolna część szyby) pozwala na wpadanie światła od góry przy jednoczesnym zachowaniu intymności pomieszczenia od dołu (np. parter). Istnieje możliwość łączenia dwóch rodzajów tkanin w jednej zasłonce. Może to być połączenie tkaniny przeziernej, a nawet firankowej na dzień oraz zaciemniającej na noc.

Oferowane przez nas plisy, a w szczególności duoplisy, są świetnym rozwiązaniem do okien dachowych i świetlikowych nawet tych zamontowanych w poziomie. W przypadku znacznej odległości od podłogi do okna stosuje się drążki sterownicze o różnej długości lub sterowanie elektryczne.

Często wykorzystuje się je też w poziomych przeszkleniach ogrodów zimowych. Ponadto plisy doskonale prezentują się na wielkogabarytowych oknach i dodają wnętrzu nowoczesnego stylu. Zapewnią prywatność, izolację i ochronę przed nadmiernym słońcem. 

Co to są duoplisy?

Duoplisy (zwane też duettami) to zasłonki z dwoma połączonymi pomiędzy sobą warstwami materiału. W wytworzoną komorę wchodzi powietrze, przez co zasłonka staje się dobrym izolatorem termicznym. Niewątpliwą zaletą duoplis jest to, że nie ma widocznych otworów z przechodzącym przez nie sznurkiem. Dla zwiększenia zaciemnienia tkaniny od strony komory są pokryte folią aluminiową. Możemy uzyskać wtedy prawie całkowite zaciemnienie i dodatkowo zwiększa się właściwość izolacyjna.

Zarówno plisy, jak i duoplisy są wyposażane w delikatne powlekane PCV linki stalowe, które stabilizują tkaniny przy większych kątach lub w położeniu horyzontalnym. Oba rodzaje osłon pozwalają uzyskać wspaniałe efekty świetlne.

Mechanizmy działania plis

Zasłony plisowane dostępne w salonie w Poznaniu oraz w Puszczykowienajczęściej są obsługiwane uchwytem, sznurkami z mechanizmem blokującym Istnieje jednak możliwość obsługi sprężynowej lub łańcuszkowej. Rozwiązanie z obsługą łańcuszkiem koralikowym stosuje się w plisach wielkogabarytowych. Zastosowanie jednego mechanizmu łańcuszkowego (tzw. mono) pozwala na podnoszenie zasłony od dołu do góry, natomiast dwa mechanizmy (tzw. duo) umożliwiają sterowanie dwukierunkowe.

Zasłony plisowane charakteryzują się bardzo bogatym katalogiem tkanin, różniących się: kolorami, fakturą, stopniem zaciemnienia lub wzorem. W standardzie jest kilka popularnych kolorów osprzętu.

Rozmiary, typy i przeznaczanie plis

Jeśli chodzi o gabaryty, przy dobraniu odpowiedniego typu plisy lub duoplisy jesteśmy w stanie zasłonić praktycznie każdą szybę o szerokości do 3000 mm i wysokości do 2600 mm.

Rozróżniamy dwa typy zasłon plisowanych:

Plisy

Zasłony Duette (duoplisy) – posiadają nietypowy przekrój, który przypomina plaster miodu, zasłona posiada właściwości termiczne

Tkanina

Szeroka gama kolorystyczna oraz duża ilość wzorów. Tkanina nadaje się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.

Przeznaczenie

  • okna

  • okna dachowe

  • okna o nietypowych kształtach

  • wnęki

  • łazienka

  • ogród zimowy

  • kuchnie

  • baseny

Czyszczenie

Podobnie jak w przypadku innych osłon okiennych na plisach zbiera się kurz, dlatego wymagają regularnego odkurzania. Przyda się do tego miękka szczoteczka, którą można założyć na odkurzacz lub ściereczka czy miotełka przeznaczona do wycierania np. mebli. Dzięki regularnemu czyszczeniu plisy długo zachowają swój naturalny kolor i będą wyglądać jak nowe.