Żaluzje drewniane

żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane i bambusowe są instalowane przez osoby ceniące sobie naturę i piękno.
Żaluzje drewniane bardzo często pojawiają się w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Szeroka gama struktury i koloru lamel powoduje, że żaluzje te dość łatwo możemy skomponować z różnymi stylami, zarówno rustykalnym, modernistycznym jak i nowoczesnym. Żaluzje drewniane to nie tylko różne kolory drewna, ale także malowane w modnych kolorach (biały, popiel, antracyt, beton, czarny).
Żaluzje bambusowe występują w szerokości lamelek 25 i 50 mm natomiast żaluzje drewniane 25, 50, i 70 mm. Żaluzje 25 mm są dedykowane do niedużych przeszkleń, nierzadko montowane do ram okiennych. Żaluzje 50 i 70 mm przeznaczone są do pomieszczeń o dużych przeszkleniach, montowane na wnęki okienne lub fasady. Dostępne są także żaluzje o nietypowych kształtach. Istotnym i ozdobnym elementem zarówno żaluzji drewnianych jak i bambusowych jest drabinka. W standardzie żaluzje wykonywane są z delikatną drabinką sznurkową jednak w opcji mamy drabinkę taśmową. Drabinka taśmowa podkreśla charakter żaluzji i jest jej dodatkową ozdobą. Dostępna jest w czterech szerokościach taśmy 10, 12, 25 i 38 mm. Drabinkę dobiera się pod kolor lamelek, ale czasem na zasadzie kontrastu. Na przykład żaluzja w kolorze białym z czarnymi dodatkami. Oprócz drabinki występują też inne dodatki, takie jak drewniane pokrętło i zakończenie sznurka oraz ozdobna drewniana maskownica rynny górnej. Specjalny system napędu i osprzętu umożliwia wykonanie żaluzji 50 mm w stylu Retro. W tej szerokości lamel istnieje możliwość wykonania żaluzji ze zwiększoną odpornością na wilgotność.

Żaluzje drewniane i bambusowe mogą być sterowane ręcznie za pomocą sznurków, łańcuszka koralikowego z przekładnią lub korbą. Opcjonalnie, w szczególności w przypadku większych gabarytów, możliwe jest napędzanie żaluzji za pomocą standardowego lub cichobieżnego silnika elektrycznego. W wersji sterowania radiowego pilot posiada płynny obrót lameli realizowany za pomocą kulki scroll.

Dopuszczalne gabaryty żaluzji określają tabele w zależności od szerokości lamel, rodzajów napędów, a nawet koloru drewna. W żaluzjach 25 mm max. szerokość 2400 mm, max. wysokość 2600 mm. W żaluzjach 50 mm max. szerokość 3600 mm, max. wysokość 3600 mm przy max. powierzchni 10 m2. W żaluzjach 70 mm, max. szerokość 2900 mm, max. wysokość 4000 mm przy max. powierzchni 10 m2.