Ewolucja moskitier, owady, bakterie smog i alergia

Już w starożytności stosowano moskitiery dla ochrony przed insektami. Nie były to takie siatki na owady jak stosuje się współcześnie, tylko najczęściej rzadko tkane materiały zawieszone nad miejscami odpoczynku czy snu. Powszechnie zaczęto stosować moskitiery w XVIII wieku. Prym wiodły moskitiery w postaci drzwi skrzydłowych, które w niektórych krajach dość powszednio były montowane w komplecie z drzwiami zewnętrznymi. Później zaczęto wykonywać różnego rodzaju drewniane ramki siatkowe przykręcane lub wstawiane do okien
                                                                             
                Obecne czasy przyniosły wysyp różnego rodzaju nowych typów moskitier oraz unowocześnienie już istniejących. Wciąż prym wiodą ekrany siatkowe zwane potocznie ramkami siatkowymi. Ramkę drewnianą zastąpiono profilem aluminiowym malowanym na różne kolory lub okleinowanym drewnopodobnie a tkaniny siatkopodobne zastąpiono siatką z włókna szklanego pokrytego PCV lub siatka poliestrową . Zmieniło się też mocowanie ; montaż na stałe -zastąpiono ryglami bezinwazyjnymi o różnej grubości potocznie zwanymi blaszkami obrotowymi. W związku z powstawaniem okien o nieregularnych kształtach produkuje się moskitiery o nietypowych kształtach

Podobne modyfikacje nastąpiły w drzwiach siatkowych skrzydłowych. Powstały także drzwi siatkowe z futrynami , listwami magnetycznymi oraz wbudowanymi wyjściami dołem dla naszych pupilów (koty, psy).

Powstały różnego rodzaju moskitiery rolowane , na oknach w pionie a na drzwiach w poziomie oraz wbudowane w rolety zewnętrzne aluminiowe.

Wiek XXI przyniósł gwałtowny wzrost sprzedaży stolarki drzwiowej otwieralnej i rozsuwanej (popularne HS). Było to związane z zapotrzebowaniem na przydomowe tarasy. Tarasy, jako miejsce odpoczynku i spotkań towarzyskich, wymogły oprócz konieczności ich osłonięcia (markizy, pergole, dachy szklane) powstanie nowych typów moskitier. Dość częste przechodzenie z domu na taras i odwrotnie wymusiło na producentach powstanie moskitier szybkich, funkcjonalnych i jednocześnie niezawodnych. Powstały moskitiery plisowane i moskitiery przesuwne. Oba typy moskitier można wykonać w dużych gabarytach oraz są bardzo funkcjonalne w obsłudze. Profile aluminiowe występują w kilku popularnych kolorach , można je także pomalować na dowolny kolor według palety RAL, tak by komponowały się ze stolarką okienno- drzwiową.

Rozwój cywilizacji oraz związana z tym większa podatność ludzi na alergie wymógł poszukiwanie nowych rozwiązań na czystsze powietrze w naszych mieszkaniach. Już nie tylko owady czy insekty stały się nieproszonymi gośćmi w naszym domu. Do ataku ruszyły pyłki drzew i krzewów oraz różnego rodzaju bakterie znajdujące się w powietrzu. Zmodyfikowano siatki na owady o inny typ splotu i skład włókna. W ten sposób powstały moskitiery antyalergiczne i antybakteryjne. W stosunku do moskitier na owady różnią się, tylko i aż, samą siatką. Siatkę antybakteryjną wykorzystuje się wszędzie tam gdzie bakterie są groźniejsze niż normalnie . Są to pomieszczenia w których przebywają dzieci , osoby starsze schorowane bardziej podatne na infekcje, poradnie, szpitale  czy stołówki. Siatka antybakteryjna ogranicza też dostęp grzybów i rozkłada zanieczyszczenia organiczne w procesie fotokatalizy na wodę i dwutlenek węgla. Taki proces umożliwia dwutlenek tytanu będący składnikiem siatki.
                Alergia, to następna przyczyna zmodyfikowania siatki moskitierowej, w tym wypadku na siatkę antyalergiczną. Jest to siatka dedykowana przede wszystkim alergikom ale nie tylko. Zatrzymuje ona w  znacznym stopniu przenikanie pyłków drzew i krzewów do naszych mieszkań. Blokuje także część zanieczyszczeń będących w powietrzu i w części spełnia funkcję filtra antysmogowego.

Na przestrzeni lat moskitiera dostosowuje się budową do nowych zagrożeń miru domowego i staje się obowiązkowym wyposażeniem naszych domów i mieszkań.
                Wszystkie typy moskitier można obejrzeć w naszych salonach firmowych w Puszczykowie na ul. Poznańskiej 110 i w Poznaniu na os. Orła Białego 44