Rolety zewnętrzne Poznań – automatyczne sterowanie

Skuteczna izolacja cieplna jest problemem spędzającym sen z oczu wszystkim posiadaczom mieszkań i domów. Powodem są oczywiście ciągle rosnące koszty ogrzewania. Kto chce polepszyć izolację cieplną domu, powinien przede wszystkim zwrócić uwagę na zabezpieczenie okien. Okna należą do głównych źródeł strat drogiej energii. Środkiem zaradczym są rolety, ponieważ wspomagają  izolację cieplną okna. W przypadku opuszczonej rolety powstaje izolująca warstwa powietrza między roletą i oknem. Na skutek tego w czasie bardzo mroźnej zimy stratę energii można obniżyć do 50%.

Aby ograniczyć koszty energii, obowiązuje zachowanie kilku prostych reguł: pancerze rolet powinny kończyć się dokładnie na parapecie okna, być regularnie opuszczane z chwilą zapadnięcia ciemności i pozostawać zamknięte aż do rana – w miarę możliwości w całym domu. Działa to bardzo sprawnie w przypadku, gdy rolety są wyposażone w napęd. Wówczas uruchamia się je naciśnięciem przycisku na przełączniku ściennym albo pilotem zdalnego sterowania. Tym sposobem kończy się także wymagające wysiłku pociąganie za taśmę lub uciążliwe obsługa za pomocą korby. Aby osiągnąć jeszcze większy komfort i  optymalną oszczędności energii, zalecane jest zastosowanie programatora czasowego np. Chronis IB lub Chronis RTS. Sterowanie inteligentne dba niezawodnie o to, aby wszystkie rolety były automatycznie otwierane i zamykane w zaprogramowanym uprzednio czasie – nie musimy poświęcać temu nawet jednej chwili.

Obsługa jest wyjątkowo prosta. Za pośrednictwem wyświetlacza  ustawia  się dla każdego dnia żądane czasy otwierania i zamykania. Posługując się programem tygodniowym, można – odpowiednio do indywidualnego rytmu życia mieszkańców – zaprogramować różne czasy dla każdego dnia tygodnia. Jeśli ktoś chciałby wykorzystywać naturalne światło dzienne, to może sięgnąć do programu Cosmic. Wówczas otwieranie i zamykanie rolet będą dostosowane na czasów wschodu i zachodu słońca. W każdej chwili można oczywiście wyłączyć automatykę i sterować osłonami manualnie.

Budowa od nowa czy  modernizacja? Zautomatyzowanie rolet jest zawsze możliwe. Można to zrobić na etapie budowy lub jako modernizacja już wcześniej istniejących rolet. Napędy rurowe Somfy wsuwa się w łatwy sposób w wał rolety. Wybierając  wersję radiową (obsługa za pośrednictwem fal radiowych) odpada kosztowne i powodujące zanieczyszczenia pomieszczeń kucie ścian w celu poprowadzenia przewodów elektrycznych.

Projektując dom warto więc pamiętać  o roletach, które pomogą zaoszczędzić na kosztach energii. Rolet i napędów nie trzeba montować od razu jeśli np. nie mamy na to funduszy. Ważne, aby architekt przewidział je w projekcie. Jeśli nad oknami zamontujemy skrzynki i doprowadzimy do nich zasilanie wówczas montaż rolet i napędów w późniejszym terminie nie będzie stanowił problemu.